31.01.22
Kiedy skontaktować się z prawnikiem? Na Wszelki Wypadek -> Dr. Nasiek, NJ
Czy i kiedy skontaktować się z prawnikiem? Tak, należy się jak najszybciej skontaktować z renomowanym prawnikiem. Pamiętaj jednak, że zdrowie jest najważniejsze i zawsze wizyta u lekarz musi być pierwsza. Dr. Nasiek na łamach Dziennika Polonijnego omawia kiedy skontaktować się lekarzem, prawnikiem czy ubezpieczeniem, co robić po wypadku. więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › Uszkodzenie dysków kregosłupa - przepuklina dysku, objawy i leczenie

Uszkodzenie dysków kregosłupa - przepuklina dysku, objawy i leczenie

08.15.2018

W medycynie istnieje wiele terminów używanych do opisu patologii dysku kręgosłupa i związanego z nim bólu. Są to: przepuklina dysku, nerw uszczypnięty, wybrzuszenie dysku, itp.

PRZEPUKLINA DYSKU

Obejmuje zarówno dyski kregosłupa oraz tkankę łaczną pomiędzy krążkami i tkankę miekką. Zwyrodnienie następuje podczas, gdy jądro miażdżyste, znajdujące się w dysku między kręgami, zaczyna się przemieszczać w kierunku rdzenia kręgowego i przez to bolesnie naciskać na nerwy. Chory zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i w zależności od umiejscowienia przepukliny pojawiają się trudności w wykonywaniu  najprostszych czynności.Przepuklina najczęściej dotyka odcinki najbardziej narażone na przeciążenia czyli kark i plecy. Do takich uszkodzeń dochodzi w pracy gdy podnoszone są cieżkie przedmioty lub podczas nagłego nienaturalnego odchylenia kregosłupa np: wypadek samochodowy.

OBJAWY

Pierwszym i podstawowym objawem jest oczywiście ból. Przepuklina w odcinku lędźwiowym  wiąże się z bólami w krzyżu, które promieniują do biodra i nogi. Przepuklina w odcinku szyjnym objawia się bólem, sztywnoscią w  karku i szyi a takze problemami z poruszaniem głową.Gdy dochodzi do wypadnięcia dysku w odcinku piersiowym, ból promieniuje do żeber, pacjent nie jest w stanie swobodnie kichnąć, kaszlnąć, czy nawet się śmiać.

LECZENIE

Jeśli miałeś wypadek w pracy czy na ulicy i boli Cię kregosłup, niezwłocznie udaj się do lekarza specjalisty. Konieczne może okazać się prześwietlenie, tomografia bądż rezonans magnetyczny.

Najprawdopodobniej lekarz przepisze Ci leki przeciwzapalne, gdyż zwykle w obszarze ucisku tworzy się obrzęk i stan zapalny.