15.11.20
Wojna z koronawirusem nie może być prowadzona na oślep – rozmowa z Dr. Nasiekiem
Wojna z koronawirusem nie może być prowadzona na oślep - uważa dr Dariusz Nasiek, nowojorski lekarz z Hoboken University Medical Center i członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego. Pochodzący z Polski lekarz w rozmowie z KAI mówi m. in. o szczepionce przeciwko koronawirusowi, czy świat dobrze sobie radzi z pandemią, czy i jaką rolę odgrywają media w walc więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › TPI, czyli Trigger Point Injection na leczenie bólu

TPI, czyli Trigger Point Injection na leczenie bólu

04.24.2018

TRIGGER POINT INJECTION - jest prostym zabiegiem szeroko stosowanym w celu złagodzenia bólu u niektórych pacjentów. Zastrzyk ten stosowany jest w leczeniu wielu grup mięśniowych najczęściej zabieg wykonywany jest w okolicy ramion, nóg, dolnych części pleców i w odcinku szyjnym. Jest to procedura stosowana w leczeniu bolesnych obszarów mięśni, zwykle zlokalizowanych w mięśniach szkieletowych, które zawierają punkty zapalne, bądź węzły, skurcze mięśni, które tworzą się, gdy te się nie rozluźniają. Podrażnienia te powodują też ograniczony zakres ruchu. Punkt zapalny podrażnia nerwy dookoła co objawia się bólem w danym miejscu bądź ból jest odczuwany w innej części ciała. Technika ta służy również do złagodzenia przewlekłego bólu obejmującego tkankę mięśniową, która nie reaguje na inne sposoby leczenia tj. masaż, fizykoterapia. Stosując TPI można całkowicie wyeliminować przyjmowanie leków przeciwbólowych.

NA CZYM POLEGA ZABIEG
Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej, bądź siedzącej (w zależności od lokalizacji bólu). Wstrzyknięcie jest wykonane z niewielką ilością znieczulenia miejscowego i leku przeciwzapalnego do przestrzeni zewnątrzoponowej. Znieczulenie miejscowe powoduje drętwienie okolicy, złagodzenie bólu i zmniejszenie skurczu mięśni, lek natomiast zmniejsza stan zapalny. Po zabiegu punkt zapalny jest nieaktywny, a ból złagodzony. Zastrzyki są wykonywane w gabinecie lekarskim i zazwyczaj zajmuja zaledwie kilka minut. Na jednej wizycie lekarz może nastrzyknąć kilka bolesnych miejsc. Wstrzyknięcie jest procedurą minimalnie inwazyjną, łagodzącą ból.

REZULTATY PO ZABIEGU
Niektórzy pacjenci odczuwają natychmiastową ulgę w bólu. Zabieg często powoduje długotrwałe odprężenie, zwiększa zakres ruchomości, umożliwiając pacjentom wznowienie normalnej aktywności. Ból może być u niektórych pacjentów mocniejszy przez dzień lub dwa po zabiegu i jest to całkowicie normalne. Może to być spowodowane przez podrażnienie przez igłę lub lek. U niektórych pacjentów lek zaczyna działać nawet po tygodniu po wstrzyknięcia. Uśmieżenie bólu waha się od osoby do osoby i jest uzależniona od wielu czynników, w tym poważniejszych patologii i poziomu aktywności. Niektórzy pacjenci mogą mieć ból uśmieżony na kilka lat. Aby utrzymać ulgę w bólu, poprawić siłę i zakres ruchu dotkniętych mięśni, zalecane są ćwiczenia.